Kogu tõde vastsündinu vannitamisest

Valmistuge oma vastsündinu esimeseks vannitamiseks koos meiega!
Kogu tõde vastsündinu vannitamisest

Millal vastsündinut vannitada?

Esimest korda last vannitades on oluline mitte ainult see, kuidas seda teha, vaid ka see, millal seda teha. Dermatoloogid ja neonatoloogid soovitavad vastsündinut esimest korda vannitada mitte varem kui 24 tundi pärast sündi. Samas võib seda teha isegi paar päeva pärast sündi ja kõige parem, kui see toimub kodus. Miks nii? Sest lapse nahka katab looteveekiht, mis toimib tõelise kaitsekilbina. Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) soovituste kohaselt ei ole vaja lootevett maha pesta ega ära pühkida. See peaks mõne päevaga naha sisse imenduma.

Kuidas valmistuda vastsündinu esimeseks vannitamiseks?

Üks verivärskete lapsevanemate esimesi vannitamisega seotud küsimusi on: kus on parem last pesta, toas või vannitoas? See ei oma tegelikult tähtsust. Siiski on oluline, et ruumis, kus last vannitate, oleks temperatuur vähemalt 25 ºC. Soovitame asetada vanni stabiilsele, põrandast kõrgemale alusele, mis võimaldab last mugavalt vannitada. Vesi peaks olema käesoe, 37 ºC – seda saab kontrollida vette kastetud küünarnuki või vannitermomeetri abil. Esimestel vannitamistel piisab lapse naha pesemiseks väikesest veekogusest. Beebi võiks vees olla mitte kauem kui 5–7 minutit.

Kuidas hoolitseda pärast vanni vastsündinu naha eest?

Vastsündinut võiks pesta iga 2–3 päeva järel. Alguses ei tasuks hoolitsusega üle pingutada, andes nahale aega väliskeskkonnaga harjumiseks. Pärast vannitamist ei nõua nahk tingimata pehmendavate koostisosadega toodete kasutamist. Isegi kui mõne päeva pärast tundub nahk jalgadel või kehal veidi kuiv, tasub säilitada rahu, teades, et see on naha füsioloogiline üleminekureaktsioon, liikudes veekeskkonnast õhu kätte. Vastsündinu vannist välja tõstmise järel kuivata tema nahka pehme rätikuga, ära hõõru. Eriti hoolikat kuivatamist vajab nabakönt. Seda tasub kuivatada jumestuse eemaldamiseks kasutatava vatipadjaga. Ära kasuta alkoholi, joodi ega muid desinfektsioonivahendeid, kuna see pikendab nabaköndi ärakukkumiseks kuluvat aega.

Kui sageli peaks imikut pesema?

Beebi vannitamine tundub iga korraga järjest lihtsam.

  • Dermatoloogid ja lastearstid soovitavad last pesta iga paari-kolme päeva tagant, näiteks kaks korda nädalas. Nägu, käsi ja mähkmepiirkonda tasub puhastada mitu korda päevas.
  • Kui aga laps sünnib soojal aastaajal ja ilmad on kuumad, võib puhastusvahendeid kasutamata vannitada ka iga päev.

Millega vastsündinut pesta?

Vannipiima, seebi, vedelseebi või dušigeeliga? See jäägu vanemate otsustada. Enne valiku tegemist tasub teada, et

  • inimese epidermise pH jääb vahemikku 4,5–6,0 ja see kaitseb nahka kahjulike mikroorganismide liigse paljunemise eest;
  • seebi pakendile peaks olema märgitud toote pH – nahaomane pH, mida tasub otsida, on 5,5.

Pidades silmas väikelapse naha arengut, tasub pesuvahendit valides pöörata tähelepanu asjaolule, kas toote pakendil on selge viide sellele, et vahend on mõeldud nahahoolduseks alates esimestest elupäevadest.

Lovela Baby soovitused

Need artiklid võivad sulle kasulikud olla