Vastsündinu kolm esimest elukuud. Mis muutub?

See on nõudlik aeg, mil beebi kohaneb eluga kõhust väljaspool ja vanemad asuvad uutesse rollidesse. Uuri, milline on sel perioodil lapse areng.
Vastsündinu kolm esimest elukuud. Mis muutub?

Beebi areng 0–3 kuud

Lapsele on esimesed kolm elukuud paras proovikivi, mil turvalisest emaüsast saab keskkond, mis nõuab vastupanu maa külgetõmbejõule ja on täis uusi, tundmatuid ärritajaid. Sel ajal on vanemate kõige olulisem ülesanne pakkuda lapsele turva- ja mugavustunnet. Lisaks lapse füsioloogiliste vajaduste rahuldamisele mõjutavad tema turvatunnet kõik tema ümber toimuvad igapäevased tegevused. Tegutseda tasub aeglaselt ja rahulikult, jälgides lapse reaktsiooni ning kohandades liigutusi vastavalt lapse arenguetapile, et ta tunneks end alati mugavalt.

1. elukuu

Esimesel elukuul, kui laps lamab selili, vajub tema pea paremale või vasakule põsele, suutmata püsida keskjoonel (nina ja naba ühendav joon). Selles vanuses laps ei suuda iseseisvalt pead hoida. Kõhuli lamades on jalad kõverdatud. Lapse käed on selles vanuses rusikasse tõmbunud ja ta ei suuda hoida silmsidet.

2. elukuu

Teisel elukuul suudab beebi juba paar sekundit oma pead keskjoonel hoida. Lapse pea paikneb endiselt enamasti asümmeetriliselt (kord paremal, kord vasakul põsel). Kõhuli lamades hakkab laps toetuma küünarvartele, kuid küünarnukid jäävad siiski õlajoonest tahapoole. Teisel elukuul hakkab beebi teadlikult naeratama.

3. elukuu

Kolmandal elukuul püsib lapse pea enamasti keskjoonel (nina ja naba on samal joonel). Laps hakkab selili lamades käsi rinna kohale kokku tooma ja paneb käsi suhu. Ta suudab silmadega mänguasja jälgida suunaga paremalt vasakule ja vastupidi, seda nii selili- kui ka kõhuliasendis. Kõhuli lamades suudab laps pöörata oma pead, vaadates otse ette ja küljele, ning toetub küünarnukkidele. Lamades paiknevad küünarnukid õlgadega ühel joonel. Selles vanuses laps suudab hoida talle pihku pistetud mänguasja.

Kuidas toetada imiku arengut?

Esimestel elukuudel laps tavaliselt lelude vastu huvi ei tunne. Lapse jaoks on suurim rõõm ja meelelahutus tema vanem. Seetõttu tasub beebiga juba esimestest päevadest alates rääkida, talle laulda, teda süles kiigutada ja jälgida tema reaktsiooni – mis talle meeldib ja mis mitte nii väga. Vastsündinu jaoks on kõige olulisem lähedus. Teid võib üllatada see, kui rahustavalt mõjub ainuüksi ema või isa kohalolek. Kaisutage ja kandke last süles nii palju kui võimalik, see on vajalik tema arenguks ja turvatunde loomiseks. Selles vanuses last ei tasu pikka aega kiigutada tema liikumisvabadust piiravates seadmetes, näiteks hällis või kiiktoolis. Nendes liiga pikalt viibides võib lapsel olla raskem jõuda järgmistesse arenguetappidesse. Lapse kolmanda elukuu paiku võib hankida mõned kontrastsed mänguasjad (must-valged või musta-punase kirjud) 

Lovela Baby soovitused

Need artiklid võivad sulle kasulikud olla