Kuidas last tõhusalt ja ilma stressita mähkmetest võõrutada?
Kuidas võõrutada last mähkmetest?
Olenemata sellest, kas mõtled võõrutada mähkmetest kaheaastast, kolmeaastast või nooremat last, pea meeles, et see võtab igal juhul aega. Spetsialistid võrdlevad potitreeningut kõndima või rääkima õppimisega – see on lapse jaoks tõeline revolutsioon. Seega, mida avatuma meelega sa potitreeningu kallale asud, seda libedamalt see tõenäoliselt läheb. Tea, et sinu emotsioonid kanduvad kergesti lapsele üle, seega ole kannatlik ja ära survesta ennast ega last. Üks on küll kindel: mingil hetkel jätab laps mähkmetega hüvasti!
Kõigepealt kontrolli, kas sinu laps on selleks seikluseks valmis.
Kuidas teada, kas laps on mähkmetest võõrutamiseks valmis?
Heida kõrvale soovitus, mis ütleb, et mida varem asud mähkmetest võõrutama, seda parem. Viimaste soovituste kohaselt on laps füsioloogiliselt ja emotsionaalselt valmis potil käimist harjutama umbes teisel eluaastal (mitu kuud siia-sinna). Enne alustamist kontrolli kõigepealt, kas sinu laps on valmis mähkmetest loobuma, st ta
- teavitab oma vajadustest – mitte ainult seoses pissimise ja kakamisega, vaid ka siis, kui ta on näljane, unine või tahab süüa;
- suudab iseseisvalt ära võtta riietuse alumise osa;
- põis mahutab rohkem – märkad, et mähe püsib 2–3 tundi järjest kuivana;
- on huvitatud WC-ga seonduvast, teab sellega seotud sõnu: pissima, kakama, pott jne;
- tunnetab hetke, mil kõht läbi käib – näitab mähkmeid või palub nende vahetamist.
Kuidas alustada mähkmetest võõrutamist?
Mähkmetest võõrutamisel on erinevaid koolkondi ja meetodeid. Praegu soovitavad asjatundjad (sealhulgas Ameerika Pediaatriaakadeemia) lapsekeskset lähenemist, seades esikohale lapse vajadused ning kohandades last suurte muutustega järk-järgult. Mähkmetest loobumist kiirendavad võtted võivad mõjuda halvasti muu hulgas ka tervisele ja tekitada tarbetut stressi teile mõlemale. Üks populaarsemaid ja leebemaid mähkmetest loobumise meetodeid on Brazeltoni meetod, mis koosneb neljast sammust.
- Osta pott ja tutvusta seda oma lapsele. Lase lapsel valida poti mudel või värv, kuid eelista lihtsamaid variante. Muusikat mängivad või ringi liikuvad potid juhivad lapse tähelepanu kõrvale sellest, milleks need on mõeldud, ning seega pole soovitatavad. Vali õige suurusega pott, millel istudes tunneb laps end mugavalt. On oluline, et potil istuva lapse jalad puudutaksid maad. Pärast uue ostuga koju jõudmist anna lapsele aega sellega harjuda – lase tal potti tassida, selle peal istuda, selle lähedal mängida.
- Kui laps on potiga tutvunud, pane põnn aeg-ajalt palja pepuga potile istuma, näiteks pärast vanni või enne riietumist. Ära sunni teda istuma seni, kuni tuleb pissi või kaka. Kui märkad, et lapsel tekib stress, luba tal potilt ära minna.
- Kui leiad, et laps on potiga juba tutvunud, võid alustada päris õpetamisega. Kui su laps on mähkmesse kakanud, vii ta poti juurde ja näita, et tühjendad mähkme sisu potti. Aja möödudes: kui märkad, et sinu põnn tahab pissile või kakale, pane ta potile.
- Mõne nädala pärast võid päeval lapsele mähkme panemata jätta. Esialgu mõneks minutiks, pikendades aega järk-järgult. Kui märkad, et õnnetusi juhtub üha harvemini, proovi ilma mähkmeta võtta ette lühemaid jalutuskäike.
Kuidas last tõhusalt mähkmetest võõrutada – emade nipid
Olenemata vanusest, mil potitreeninguga alustad, ja olenemata sellest, millised lahendused valid, pea meeles järgmiseid nõuandeid:
- veendu, et potil käima õppimise ajal sööb laps kiudaineterikast toitu;
- ära kommenteeri väljaheidete lõhna ega välimust, ära näita lapsele, et seda peab häbenema. Häbistamine võib viia loomulike vajaduste kinnihoidmiseni;
- kui samal ajal toimuvad lapse elus muudatused (nt kolite uude koju, haigus), võib mähkmetest loobumine olla keeruline. Arvesta sellega ja astu samm tagasi, jätkates mähkmete kasutamist. Võimaluse korral planeeri potitreeningu alustamine rahulikule eluperioodile;
- räägi oma lapsega avatult tualetist ja sellega seotud tegevustest. Lapsed õpivad jäljendades ja püüavad teha asju nii, nagu nende vanemad, vennad ja õed;
- ära karista ega premeeri edusammude eest. WC kasutamine on loomulik, seega ei tohiks seda seostada rahulolu ega stressiga. Hurjutamine on samuti karistus. Selle asemel paku oma lapsele hellust ja tuge;
- enamiku väikelaste puhul kulub potil käimisega harjumiseks mitu kuud ja õnnetusi juhtub veel hiljemgi.
Millised on liiga varajase võõrutamise ohud?
Kui laps pole valmis mähkmetega hüvasti jätma, võib potitreening olla mitte ainult kurnav, vaid ka ebatõhus. Kahjuks võib liiga varane võõrutamine mõjuda halvasti lapse tervisele nii praegu kui ka hiljem. Kui laps pannakse potile siis, kui ta ei ole veel võimeline oma sulgurlihast kontrollima, hakkab ta punnitama, püüdes olla oma hooldajale meele järele, mille tagajärjel võivad tekkida soolte talitlushäired. Liigne surve põiele võib põhjustada ka liigset pinget vaagnapõhjalihastes, mis põhjustab tulevikus uriinipidamatust ja põletikke. Hädal käimisega seotud probleemid põhjustavad häbi, mistõttu mõjutab see ka vaimset tervist.
Kuidas võõrutada last öömähkmetest?
Kui päevasel ajal on õnnetusi lihtsam ära hoida, siis öömähkmete kasutamise lõpetamine põhjustab palju muret. Anname soovitusi, kuidas võõrutamist hõlbustada:
- ära anna lapsele palju juua vähemalt tund enne magamaminekut;
- veendu, et laps käib enne magamaminekut potil;
- kui laps ärkab öösel korrapäraselt, pane ta potile;
- tõsta pott voodi kõrvale, et laps saaks seda ise mugavalt kasutada;
- ole kannatlik ja pane madratsile lekkekindel kaitsekiht. Laps võib öömähkmeid kasutada veel mitu kuud ning see on täiesti loomulik.
Kui kaua võtab aega lapse mähkmetest võõrutamine?
Nagu ilmselt aimad, ei ole sellele küsimusele ühte selget vastust. Kui aga sinu laps on tõesti valmis, kulgeb võõrutus suure tõenäosusega teie mõlema jaoks kiiresti ja kergelt. Pea siiski meeles, et kui sinu laps vajab potil käima õppimiseks rohkem aega kui tema eakaaslased, ei ole selles keegi süüdi ega ole see ka mingi ebaõnnestumine. Lõppude lõpuks on laps ise see, kes otsustab, millal on aeg mähkmetega hüvasti jätta. Potitreening ei ole auhinnaline võistlus, vaid lapse loomulik arenguetapp, millest vanem saab aidata tal turvaliselt ja rahulikult läbi tulla.