Sagedasemad nahahaigused imikutel – mis neid põhjustab ja kuidas nendega võidelda?
Vastsündinu nahk on täiskasvanu nahast vägagi erinev.
Lapse nahk kujuneb välja esimesel kolmel eluaastal, mis tähendab, et seni ei toimi see nii hästi kui täiskasvanul. Vastsündinu pealisnahk on täiskasvanu nahaga võrreldes viis korda õhem ja see ei moodusta keha täielikult kaitsvat barjääri. Lisaks ei paikne vastsündinu ja imiku pealisnaha rakud nii tihedalt kui vanematel lastel või täiskasvanutel. See muudab naha läbilaskvamaks nii välistegurite kui ka kosmeetika- ja hooldustoodete suhtes, mistõttu nahk ka ärritub kergesti.
Igaühe nahka katab lipiidikiht, mis moodustab liigset veekadu ennetava ning naha pinnale kantavate preparaatide, nii kosmeetika- kui ka hooldusvahendite, aga ka ravimite ja muude vahendite imendumist reguleeriva süsteemi. Lipiidikiht on väga oluline, et pealisnahk saaks nõuetekohaselt toimida, tagades naha mugavustunde. Vastsündinu nahapinnal moodustub lipiidikiht alles mõne nädala jooksul ning see taastub lastel palju aeglasemalt.
Imikute nahahaigused
Laste naha arengu eripära tähendab vanemate jaoks, et naha eest tuleb eriti hästi hoolt kanda. Imikute nahahaigused on aga üsna levinud ja sageli ei tulene need sugugi hooldusvigadest. Enamasti ei ohusta nahahaigused imikute tervist ega elu, küll aga võivad tekitada mõningast ebamugavust (kipitustunne, kihelus, naha ketendamine), mistõttu tasub ärritustele kiiresti reageerida ja lapse naha eest hoolt kanda.
Vastsündinu punnid ehk beebiakne
Seda esineb umbes 20% lastest, punnid kaovad tavaliselt umbes 6–12 nädala möödudes. Selle põhjuseks peetakse enamasti hormonaalseid muutusi ema kehas.
Kuidas imiku naha eest sel ajal hoolitseda?
Kõigepealt pea nõu oma arstiga, et välistada muud nahaprobleemid. Pese last sooja veega ning kuivata hoolikalt.
Väikelapse akne
Tavaliselt ilmneb see pärast lapse esimest nelja elunädalat väikeste punaste või valgete laigukestena. Enamasti esineb löövet lapse näol. See võib olla tõsisem seisund kui vastsündinu akne, mis puudutab sagedamini poisslapsi ja tuleneb muutustest beebi hormonaalsüsteemis.
Kuidas imiku naha eest sel ajal hoolitseda?
Akne kaob sageli iseenesest, kui naha eest hästi hoolitseda, pestes seda sooja veega ja patsutades õrnalt kuivaks. Siiski soovitame nõu pidada lastearstiga.
Seborroiline dermatiit
Haigusele on iseloomulikud roosad valgete või kollakate rasuste ketendavate nahasoomustega kaetud laigud. Mõnikord kaasneb ka sügelus. Enamasti avaldub seborroiline dermatiit peenekoelise naha koorumisena (kõõm) juuste piirkonnas või nina- ja suuvoltide kerge punetusena, millega võib kaasneda vähene kipitus. Dermatiidi puhul vahelduvad haiguse ägenemised taandumise järkudega.
Kuidas imiku naha eest sel ajal hoolitseda?
Nahale tekkinud soomuste pehmendamiseks kasuta väikelaste igapäevaseks hoolduseks mõeldud niisutavat pesuvahendit ja looduslikku taimeõli. Moodustunud kärnasid ei tohi eemaldada, kuna see võib põhjustada nahapõletikku.
Atoopiline dermatiit
Atoopiline dermatiit avaldub punetavate, kuivade ja sügelevate nahakahjustustena. Enamasti ilmuvad need näole, kaelavoltidesse, kõrvade taha, samuti põlve- ja küünarliigeste siseküljele.
Kuidas imiku naha eest sel ajal hoolitseda?
Igapäevaseks hoolduseks tuleks kasutada nahka pehmendavaid vahendeid. Peaksid iga hinna eest vältima aineid, mis võivad haigusnähtusid süvendada. Valides tooteid, mis puutuvad vahetult kokku beebi nahaga (niisked salvrätikud, mähkmed, pesuvahendid), tuleks kasutada ainult selliseid, mis on mõeldud tundlikule ja allergilisele nahale.
Mähkmelööve
Mähkmelööve tekib tavaliselt siis, kui nahk puutub pikaajaliselt kokku uriini või väljaheitega. Mähkmelööbele on iseloomulikud punetavad laigud väikelapse pepul. Nahk võib puudutades olla valulik. Samuti võivad nahale ilmuda punnid või villidega lööve.
Kuidas imiku naha eest sel ajal hoolitseda?
Mähkmepiirkonna nahahoolduse alus on põhjalik puhastamine. Mähkmeid vahetades on kõige parem pesta piirkonda leige veega (võib kasutada veidi seepi) ja seejärel nahk põhjalikult kuivatada. Enne puhta mähkme panemist tuleks punetavatele kohtadele määrida selleks ettenähtud salvi.
Pea meeles, et lapse tundliku naha korraliku hooldamise aluseks ei ole ainult kreemid ega salvid, vaid suur roll on ka nahaga vahetult kokkupuutuvatel toodetel. Seega, valides mähkmed või niiskeid salvrätikuid, eelista ainult selliseid, millel on õrn ja ohutu koostis.
Millal kasutada niisutavaid tooteid?
Vastsündinu ja imiku naha füsioloogilise kujunemise ajal ei tohiks seda toetada ennetavate niisutavate toodetega, kuna see võib põhjustada naha ummistumist ehk rasu- ja higinäärmete ning karvanääpsude talitluse häireid. See võib häirida ka termoregulatsiooni. Rasunäärmete ummistumise tagajärjel tekib titekõõm ehk seborroiline dermatiit, mis on imikutel kõige sagedasem nahahaigus. Seetõttu ei soovitata kasutada nahal pehmendavaid tooteid, kui seda ei ole määranud arst. Nahka pehmendavaid tooteid tohib ennetavalt kasutada vaid lastel, kelle vanemad põevad allergilisi haigusi, nagu atoopiline dermatiit, bronhiaalastma, allergiline nohu või allergiline konjunktiviit, ja ka siis ainult kaks korda nädalas. See lähenemine aitab ennetada atoopilise dermatiidi teket varases lapsepõlves.
Imikute nahahaiguste ennetamine
Õige hooldus on beebi naha tervise seisukohast väga oluline. Tähelepanu tasub pöörata kõikide beebiga kokkupuutuvate toodete, pesu- ja hooldusvahendite koostisele. Mainimata ei saa jätta näpunäiteid riiete pesemise osas. Miks see nii oluline on? Sest beebi nahka hooldades tasub jälgida, millega see kokku puutub ja mis võib ärritust põhjustada. Beebi nahk puutub vahetult kokku rõivaste ja tekkide kangastega, seega tuleks ka neid alates lapse esimestest elupäevadest pesta nahasõbraliku vahendiga. Müügil on nii pulbreid kui ka vedelikke, mida soovitatakse beebi- ja lasteriiete pesemiseks alates esimestest elupäevadest, näiteks sari Lovela Baby. Nende toodete koostis on loodud, mõeldes lastele – need sisaldavad vähem pesu- ja lõhnaaineid ning on õrnemad. Selliseid tooteid tuleks kasutada kuni 3. eluaastani ehk kuni lapse nahk saavutab oma täieliku küpsuse.