Sagedasemad allergianähud imikutel ja väikelastel
Mida tähendab, kui lapsel on lööve?
Imiku nahk on väga tundlik ja kergesti ärrituv. See, mis on täiskasvanu nahale ohutu, näiteks lõhnaseep, kosmeetika või pesupulber, võib beebi nahka ärritada, põhjustades löövet, punetust ja punne. Tundlik nahk ei pruugi aga alati tähendada, et tegu on allergiaga. Esimesel juhul tekib reaktsioon peaaegu kohe pärast kokkupuudet ärritajaga, kuid allergia korral ilmnevad sümptomid mõne või kümnekonna tunni või isegi mõne päeva pärast. Nahaärritus on enamasti toidu- või kontaktallergia tunnuseks, kuid mitte alati, kuna sarnased nähud võivad kaasneda ka viirushaigustega. Kui sa ei ole lööbe põhjustajas kindel, võta ühendust lastearstiga.
Nahaallergiad lastel
Toiduallergiate kõrval on see laste seas üks enim levinud allergiaid. Vanemad püüavad tagada, et kõik, mis lapse nahaga vahetult kokku puutub, oleks lapsele ohutu, kuid paraku on vastsündinu nahk ülikergesti ärrituv. Lapsele võivad tekitada ebamugavustunnet:
- materjal, millest on valmistatud rõivad;
- värvained, mida kasutatakse kanga värvimisel ja mis puutuvad nahaga kokku;
- kemikaalid, mida tootjad kasutavad rõivaste kaitsmiseks hallituse eest, värvi püsimise pikendamiseks või kortsumise ennetamiseks;
- kehaga kokkupuutuvad metallosad, näiteks tõmblukud või pandlad, eriti need, mis on valmistatud niklist või kroomist ning lateksisisaldusega kummist, mis kõik võivad põhjustada kontaktdermatiiti;
- sobimatute pesuvahendite kasutamine, mis võib põhjustada ärritust või allergiat.
Toiduallergia rinnapiimatoidul imikutel
Imetamist soovitatakse jätkata kogu esimese eluaasta vältel. Loomulik rinnaga toitmine on soovitatav eriti allergilistele lastele või neile, kellel on oht allergia tekkeks (s.o neile, kellel vähemalt üks vanematest, vend või õde on allergik).
Toiduallergia nähud imikutel:
- nahal: nõgestõbi, turse, sügelus; sageli ilmneb suu ümbruses;
- hingamissüsteemis: vilistav hingamine, krooniline köha, korduvad kõrva- ja kurgupõletikud, vesine nohu;
- seedesüsteemis: kõhuvalu, kõhulahtisus, toidu tagasiheide, oksendamine, veri ja/või lima väljaheites, kõhukinnisus;
- muud: krambid, unehäired, palavik.
Kui toidate last rinnaga ja märkate tal allergianähtusid, võtke ühendust oma arstiga. Arst võib soovitada teil jätta oma menüüst välja sagedasemad allergeenid, näiteks piima ja piimasaadused, muna, tsitrusviljad ja pähklid. Kui imikul on diagnoositud allergia lehmapiimavalgu vastu, tuleb menüüst täielikult välja jätta loomalihatooted (looma- ja vasikaliha, piim, või, juust). Kahjuks on allergia lehmapiima valgu vastu imikutel kõige enam levinud allergia. Toiduaine menüüst väljajätmine on parim ja kõige leebem viis lapse allergia ennetamiseks.
Kui te ei saa või ei soovi toita last rinnaga, tuleb lapsele pakkuda sobivat piimasegu. Samas, kui laps on lehmapiimavalgu suhtes allergiline, kirjutab arst välja kõrge hüdrolüüsiastmega piima asendussegu ehk hüdrolüsaadi. Kui mõni lapse lähedastest (näiteks lapsevanem, vend või õde) on allergiline ja rinnaga toitmine pole võimalik, tuleb lapsele ennetavalt anda hüpoallergeenset piimasegu (lühend: HA) ehk madala hüdrolüüsiastmega hüdrolüsaati. Pidage kõikide lapse toitumisega seotud otsuste osas alati nõu oma arstiga.
Toiduallergiad ja lisatoidu pakkumine
Pärast 6. elukuud ilmuvad lapse toidulauale tavaliselt esimesed tahked toidud. Kui lapsel on allergia, määrab arst talle eridieedi. Näiteks lastele, kellel on diagnoositud lehmapiimaallergia, ei ole soovitatav enne 12-kuuseks saamist anda jogurtit, keefirit, kohupiima ega täispiima. Pea meeles, et toiduallergia võib erinevalt kontaktallergiast põhjustada sümptomeid juba mõni minut pärast söömist.
Tugevalt allergeensed toiduained, mida tuleb menüüsse lisada ettevaatlikult:
- lihapuljong
- kakao
- šokolaad
- mesi
- pähklid
- kala
- tsitrusviljad
- marjad (vaarikad, maasikad, metsmaasikad)
- muna
- seller
- pisikeste seemnetega puuviljad, näiteks kiivid, vaarikad
- tomat
Kui mõne koostisosa söömise järel tekivad lapsel allergianähud, ärge lisage menüüsse uusi toiduaineid enne, kui sümptomid on kadunud. Kõige parem on märkida üles kuupäevad, mil laps proovib uusi toite, ning pidada kõikide lapse toitumisega seotud otsuste osas alati nõu oma arstiga. Paraku võib allergia tekkida igas vanuses ning seda võivad põhjustada ka need toiduained, mis ei sisalda tugevaid allergeene.